WEDDING GUIDE

Ahoj, já jsem Dominik a pokud čtete tenhle článek, myslím že vám můžu pogratulovat k zasnoubení a popřát hodně štěstí při plánování svatby. Gratuluju a držím palce!

Pokud už jsme v nějaké fázi rozjednané spolupráce, moc děkuju za důvěru a těším se na váš velký den. Pokud ne a přesto se k vám tenhle text dostal, poděkujte za mě prosím tomu, kdo mě vám doporučil - a napište mi, ať se můžeme na té spolupráci domluvit. Díky!

Doufám, že vám můj Wedding Guide pomůže s hladkým plánováním a přípravou té nejkrásnější svatby. Dozvíte se tu, v jakém časovém rámci zhruba pracovat, co kdy začít zařizovat, jak se připravit na focení, jak se ujistit že nic nezůstane opomenuto a svatební den tak proběhne zkrátka perfektně - a hlavně, jak se vyhnout zbytečnému stresu.

Moje práce zahrnuje focení, natáčení, předsvatební nebo posvatební focení - můj Wedding Guide můžete vztáhnout na jakoukoliv z mých služeb i na ostatní dodavatele, je psaný dostatečně obecně a prakticky. Tak se do toho pojďme pustit!

Plánování svatby může působit jako obrovský, supersložitý projekt. Mám tu ale pár triků, které to celé dokážou výrazně zjednodušit. Čtyři body zdůrazním: časový plán, rozpočet, moodboard a harmonogram svatebního dne. Ještě než se do samotného plánování pustíte, je fajn vědět jak plány zaznamenávat. Je docela praktické mít potřebné info vždy po ruce, nejlíp v cloudu – za sebe doporučuju sdílené dokumenty a tabulky, Google Docs a Google Drive. Tak, abyste k tomu měli stále oba přístup – časový plán, moodboard, rozpočet, harmonogram, potvrzení dodavatelé. Super nástroj je appka pro hladkou organizaci www.weddinghappy.com.

Často se setkávám s tím, že svatbu plánuje jen polovina páru – asi uhodnete, že se obvykle jedná o nevěstu. Vidím to na předsvatebních schůzkách – snoubenec se pak nestačí divit, co vše s jeho partnerkou rozebírám. Udělejte to naopak, vtáhněte do příprav i svůj protějšek. Tak na to nebudete sami, mít druhý názor na věc se vždy hodí a ten druhý se bude určitě cítit lépe, když bude všeho větší součástí. K samotnému plánování: Svatbu je fajn začít plánovat cca 12 měsíců předem – jasně, některé sezóny jsou nabitější a některé naopak spíš klidné, ale rok dopředu je fakt hodně času na realizaci i těch opravdu složitých přání. Začněme s časovým plánem.

Č A S O V Ý  P L Á N

Časový plán si sepište a mějte ho neustále na očích. Ideálně vytištěný někde na lednici. A s políčky pro odškrtávání splněných bodů.

12 měsíců před svatbou

ROZPOČET > Úplně první položka, co byste si měli nastavit. Znát své možnosti, mít jasno v cenách a zbytečně se nestresovat chaosem ve financích. Rozpočtu se po celou dobu plánování držte, proto ho máte. Na druhou stranu, za rok se může stát cokoliv a ceny mohou vyletět do vesmíru – nastavte si proto i druhý limit, maximální možné navýšení rozpočtu. Zkrátka, jedna částka bude ta do které se chcete vejít, druhá bude úplný strop, který prostě nesmíte překročit. Pro představu, cena za svatby které fotím v ČR se v roce 2023 pohybovala někde mezi 150 000 a 650 000 Kč.

HOSTÉ > Rok před svatbou je určitě fajn znát i počet hostů, ideálně i jejich jména. Je to jedna z těch věcí, od kterých se odvíjí celé další plánování a ceny. Rada z praxe: důkladně zvažte každého hosta. Není vaší povinností pozvat všechny – a dejte si pozor zvlášť na ty, kteří vám neustále dávají najevo, že by pozváni rozhodně měli být. Svatba je jen váš den a je na vás, kým se obklopíte. A druhá rada: tady si i řekněte, kdo budou svědci a koho pověříte pomocí s přípravami. Vytipujte si ty šikovné a schopné příbuzné a přátele, které můžete před svatebním dnem i během něj s čímkoliv zaúkolovat a být si jisti, že to dopadne skvěle.

DATUM A MÍSTO > Jasně, pro jakékoliv plánování musíte vědět i kdy a kde se bude vše odehrávat. Jednou z prvních fází je tedy i výběr termínu a hlavní svatební lokace. Tady ale počítejte s možným kompromisem – řekněte si, co je úplná priorita. Jde hlavně o datum? Nebo na termínu tolik nezáleží, hlavně že to bude na tom nejkrásnějším místě? Anebo ani datum ani místo nehrají takovou roli jako konkrétní dodavatel, třeba váš nejoblíbenější fotograf? Určete si, co je prostě absolutní priorita a podle té nastavte vše ostatní.

HLAVNÍ DODAVATELÉ > Ano, rok před svatbou už je čas i na rezervaci termínů u svatebních agentur, fotografů, kameramanů, kapel, DJů a cateringu. Opět pracujte s prioritami a kompromisy, rozhodování se tím velmi zjednoduší. A opět rada z praxe: detailně si prostudujte smlouvu a obchodní podmínky každého z dodavatelů, ať pak nejste nepříjemně překvapeni jiným řešením než s jakým počítáte.

MATRIKA / ODDÁVAJÍCÍ / FARÁŘ > Rok předem je fajn vstoupit do komunikace i s tím, kdo vám svatební den posvětí, ať už úředně nebo církevně. Matrika si vás možná jen zapíše pro pozdější komunikaci – poznamenejte si, kdy se jim máte ozvat, úřední termíny zpravidla bývají otevírané na podzim. Pokud ale nechcete být odkázáni na anonymního úředníka, je i pár alternativních řešení a z mé zkušenosti fungují skvěle. Právo oddávat mají i faráři z malých církví – a většina z nich vám napíše proslov na míru, víru v Boha v textu ani nezmiňují a naopak učiní celý obřad nečekaně osobním a příjemným. Anebo, a to je čím dál častější řešení, si tu formalitu prostě skočte na úřad podepsat a o oddání pak požádejte někoho z vašich blízkých, kamaráda co se například jako herec nebo moderátor rétorikou živí.

VIZUÁLNÍ STYL / MOODBOARD / BAREVNÁ PALETA / FORMÁLNOST > Tohle je trošku složitější téma, představivost je ale silná zbraň a když budete mít před očima konkrétní vizuální podobu svatebního dne už od začátku, bude se finální představy dosahovat mnohem, mnohem snáz.

Canva – free licence – wedding moodboard

Takže: proskenujte Google, Pinterest, Instagram, najděte desítky, stovky fotek svateb co se vám vážně hodně líbí. Stáhněte a uložte si vše do nějaké složky. Pak vyhoďte ty co jsou v našich podmínkách prostě nereálné, smázněte vše co se nikdy nemůže vejít do vašeho rozpočtu, vyřaďte vše čím si nejste stoprocentně jisti. A zbytek prostě seskládejte k sobě, vytvořte si z toho koláž, ať máte pohromadě perfektní ukázku toho, jak by měl váš svatební den vypadat. Co vám z toho vyleze? A) nálada – bude svatba v přírodě nebo ve městě, v zimě nebo v létě, svěží jarní nebo zemitě podzimní? B) barevná paleta – bude svatba temně zelená, starorůžová, fialková nebo křiklavě oranžová? C) formálnost – bude svatba spíš zahradní slavnost v lehkých šatech a lněných košilích, nebo opulentní ples v opeře s fraky a cylindry? Taaak, a máte moodboard.

UDRŽITELNOST & EKOLOGIE  > Poslední věc, o které je fajn zamyslet se hned na začátku, je současná celospolečenská vlna v ekologickém a udržitelném přístupu. Ani svatby se trendům nevyhýbají a tenhle je z nich ten nejlepší možný, je ale fajn přemýšlet v rozměrech udržitelnosti od počátku a ano, počítat i s možnými vyššími cenami, hlavně v oblasti cateringu.

9 – 10 měsíců před svatbou

SVATEBNÍ ŠATY > Jo, vím že se na to těšíte, ale neuspěchejte to. Svatební šaty by měly odpovídat místu a podobě celé svatby – na květinovou louku u statku si princeznovské s korzetem a třemi závoji asi nevezmete, stejně jako se na zámek nejspíš nebude moc hodit krajkové boho s indiánskými pery. A nespoléhejte na jediný salón, naopak, vybírejte pečlivě a užijte si to. A klidně se rovnou spolu s družičkami a svědkyní vrhněte i na šaty pro ně, ať vám to spolu hezky ladí.

UBYTOVÁNÍ > Teď už víte, kdy a kde se bude svatba konat a kolik hostů na místě zhruba bude – je fajn zamyslet se nad tím, komu z nich budete chtít zajistit ubytování, kde a na kolik nocí. A hned ubytování i booknout, ať vám to nepřekazí neplánovaný cyklistický závod ve vedlejší vesnici. 

SAVE-THE-DATE > Opět, už víte, kdo budou vaši hosté. Tohle je fajn moment napsat jim, aby si podrželi termín, neplánovali si tam dovolené, počítali s vaším velkým dnem. Ale ne, tohle ještě nejsou oficiální pozvánky, ty přijdou až později, teď si jen pojišťujete, že na vaší svatbě bude vážně každý koho máte rádi.

7 – 8 měsíců před svatbou

HUDBA NA OBŘAD > Obřad se začíná rýsovat, už víte kde a kdy bude a kdo ho povede. Teď je čas vymyslet a zařídit i nějaký hudební doprovod – DJ, smyčcový kvartet, harfa? Je to jen na vás, včetně playlistu se kterým si své důležité momenty zapamatujete.

FLORISTKA > Obřad a hostina a vaše šaty začínají mít jasnější obrysy, i co se týče vzhledu, ideální čas doplnit vše o květiny a zeleň. Najděte si floristy co vážou ty nejhezčí kytice a domluvte se na realizaci vaší představy.

LÍBÁNKY > Ano, a půlrok před svatbou už je určitě fajn naplánovat si i společný čas poté, co bude svatba za vámi a vše ostatní před vámi. Dvě rady: zahrňte náklady na líbánky do rozpočtu na dovolenou, ať s financemi na ně počítáte po celou dobu plánování – a dejte si po svatbě alespoň pár dní klidu, ať se všechny vzpomínky hezky uloží, než se vydáte vytvářet další.

4-6 měsíců před svatbou

HARMONOGRAM > Vytvořte si ve spolupráci s ostatními dodavateli časový plán dne, od úplného rána. Zahrňte přípravy ženicha a nevěsty, obřad, hostinu, focení, večerní zábavu. Počítejte s časovou rezervou ke všem bodům a plán nepřeplňte, ať jde vše hezky v klidu, bez zbytečného spěchu. 

DOPRAVA > Poté, co víme maximum informací o hostech a průběhu dne, je fajn zjistit zda bude třeba hosty mezi místy konání a ubytování dopravovat a případnou dopravu zajistit a zarezervovat například autobus.

OBLEK > Nevěsta už šaty rezervované má, nyní je čas i na ženicha. V případě šití na míru si určitě dopřejte dostatečnou časovou rezervu pro úpravy. Pořiďte nejméně jednu záložní košili, pro všechny případy. A tílko/tričko proti potu v horký den taky umí odvést skvělou práci!

MENU & DORT > S cateringem už určitě komunikujete a počítají s vámi, teď je fajn naplánovat konkrétní podobu menu či složení rautu. Super je vše vymyslet na míru prostředí, kde se svatba koná, stejně jako ročnímu období. V létě spíš lehčí, svěží chody, na podzim a na jaře klidně zemitější pokrmy a v zimě hutné a hřejivé jídlo. Hosté určitě ocení lokální a sezónní speciality, tradiční svatební tabule rozhodně není povinností, spíš naoopak. A k menu vylaďte i dort, ať sedí ke všemu ostatnímu chuťově i vizuálně.

2 – 3 měsíce před svatbou

POZVÁNKY / WEDDING WEBSITE > Čtvrt roku před svatbou je ideální čas rozeslat oficiální pozvánky a instrukce a nechat si od hostů finálně potvrdit účast. Tištěné pozvánky jsou hezký osobní detail, rozsáhlejší info klidně ale doručte online, například prostřednictvím vlastní svatební stránky. Informovanost hostů je zásadní pro hladký průběh, ať už se jedná o čas a místo konání svatby, ubytování a dopravu, dress code, nebo menu – a je fajn získat od nich zpětně info o intolerancích a stravovacích výjimkách, ať můžete přizpůsobit menu. 

DARY > Součástí svateb bývalo předávání darů novomanželům. Doba se však mění, dnes už o fyzické dary nebývá zájem. Pokud byste si přesto něco přáli, je super nabídnout hostům rezervační wishlist se seznamem darů – a pro finanční dary je skvělým řešením QR kód a platební údaje pro přímé platby. A pokud nechcete peníze ani dary, ale vaši blízcí se nevzdávají, poslat prostředky jako příspěvek na dobrou věc je vždycky krásné gesto.

PROSLOVY > Spolu s informováním hostů se také spojte s těmi z nich, kdo by mohli mít během svatebního dne proslovy a přípitky. Proberte s nimi vhodné načasování, pořadí a klidně i obsah, ať máte jistotu že na vás nevytáhnou něco o co nestojíte.

FITTING SVATEBNÍCH ŠATŮ + ZKOUŠKA MAKEUPU A ÚČESU > Čtvrtrok před svatbou je fajn čas i na první řádný fitting šatů, ať víte že vám budou perfektně sedět. Ale stejně se pro ně vraťte až na druhý fitting, 1-2 týdny před svatbou, ať je ještě čas na úpravy na poslední chvíli.

PLAYLIST > Spojte se s kapelou / DJ / kýmkoliv kdo vám bude na svatbě hrát, a dejte spolu dohromady playlist. Hlavně ať se tančí!

HRY & TRADICE > Svatby jsou tradic plné a her se na nich taky vyskytuje nespočetně. Zapátrejte, pogooglete, najděte si věci co se vám líbí a budou vás bavit. Vyřaďte všechny tradice, představy a situace, ve kterých se nebudete cítit příjemně. Onehdy jsem na svatbě potkal deskové hry v životní velikosti. Člověče nezlob se s kostkami velkými jako židle a Šachy bez figurek, kde hrají přímo hosté. Na míru vymyšlené dané svatbě, a mělo to neskutečný úspěch. Je to váš den, může se všechno a nic není povinné. 

DOVOLENÁ > Příprava svatby je náročná, nebudu vám lhát že není. Dopřejte si i odpočinek, najděte si 4-6 týdnů před svatebním dnem volný víkend nebo pár dní, ve chvíli kdy už je vše zásadní zařízeno, a dejte si oddychovou dovolenou, jen ve dvou. A zahrňte ji do rozpočtu na svatbu, stejně jako líbánky.

1 měsíc před svatbou

ZASEDACÍ POŘÁDEK A POČET HOSTŮ > Teď už byste měli mít potvrzení od všech hostů, zda se zúčastní a co budou jíst. Dejte dohromady zasedací pořádek a nahlašte vše cateringu a koordinátorům.

SLIBY > Sepište si sliby – a měsíc před svatbu je fajn začít se je rovnou i učit.

DODAVATELÉ > Ujistěte se, že všichni vaši dodavatelé se svatbou počítají, znají harmonogram a jsou připraveni plnit svou roli. A nezapomeňte zaplatit těm, kdo chtějí platbu předem. Anebo, pokud se o tohle nechcete starat, najměte si šikovnou koordinátorku. 

ROZŠLÁPNĚTE BOTY + FINÁLNÍ FITTING ŠATŮ > Týden nebo dva před svatbou obujte svatební botky a pořádně se v nich projděte, ať se hezky vytvarují a srovnají. A naposled zkuste šaty a nechte udělat poslední úpravy.

Den před svatbou

SBALTE SI OSOBNÍ VĚCI,

NEZAPOMEŇTE DOKLADY A PRSTÝNKY,

RELAXUJTE, ODPOČÍVEJTE,

PŘIPIJTE SI A PODĚKUJTE.

V den svatby

NASNÍDEJTE SE a pijte ráno i celý den hodně vody. VYBALTE ŠATY, vše zkontrolujte a v případě potřeby zaúkolujte zodpovědného člověka, aby je přežehlil steamerem… A pak už nechte ostatní, ať se o vše starají, a sami si užívejte. Neřešte detaily, dívejte se na celkový obraz svatebního dne – ten uvidí i vaši hosté.

A tady přicházím na scénu já a ostatní dodavatelé. V tuhle chvíli vše přebíráme za vás, svatbu řídíme a organizujeme a vy si jen užíváte. Zní to dokonale? Tak to tak pojďme udělat!

O B E C N Ě

Buďte sami sebou. Když jste spolu, jste na sebe zvyklí, není třeba nic hrát. Všímejte si jeden druhého, věnujte pozornost sobě navzájem, případně svému okolí. Mně si nevšímejte, klidně mě ignorujte, pokud si o vaši pozornost výslovně neřeknu. Fotkám i celému prožití svatebního dne to jen prospěje. Vše natáhněte, důležité momenty si vychutnejte. Není kam spěchat, nespěchejte.

P Ř Í P R A V Y

Přijíždím na svatbu mezi prvními. Ne, nezačínám rovnou focením, nejdřív se s vámi pozdravím, připravím techniku, mrknu se po místě kde se vše koná. Určitě se zamyslete se nad prostorem, kde se přípravy konají. Vyberte si hezký, vzdušný, světlý prostor. A také pouvažujte nad tím, co máte ráno u příprav na sobě. Ať se vám fotky líbí hned od rána.

Rád začínám focením detailů. Prosím, připravte mi svatební šaty, boty, prstýnky, šperky a podvazek, kytici, pozvánku, parfém, cokoliv co máte spojené s ranními přípravami. A podobnou kombinaci i u ženicha. Udělám pár aranží a vše si nafotím.

Nebuďte u příprav sami. Svědci, přátelé, někdo z rodiny kdo se rána účastní s vámi, dá si s vámi sklenku něčeho dobrého, vše odlehčí – a vypadá to i skvěle na fotkách.

Rada z praxe: ranní přípravy vždy trvají déle než čekáte. Rezervujte si na ně o něco více času, než jste původně chtěli. Nevěsta alespoň 3 hodiny, ženich cca 30 minut. Buďte ready alespoň 30 minut před obřadem nebo odjezdem, ať nemusíte spěchat – a je to ideální i pro mě, stihnu se tak včas připravit na obřad a prohodit pár slov s oddávajícím.

O B Ř A D

Prosím, při plánování obřadu se zamyslete nad okolím. Co je kolem, co bude na fotkách za vámi a před vámi, zda na vás bude ze všech úhlů dobře vidět. A zda je kolem místa obřadu alespoň trochu prostoru, abych měl odkud fotit a nebylo to ani vám ani hostům nekomfortní. To samé platí pro umístění mikrofonu (zvolte ten bez stojanu, pokud už musí být) a reproduktorů. Nebudete-li si tím jisti, klidně se mi ozvěte a probereme podobu obřadního místa spolu.

Pokud je to možné a harmonogram mi to dovolí, prohodím pár slov s oddávajícím ještě před obřadem. Domluvím se s ním na průběhu obřadu a místech, odkud budu fotit. Tohle je poměrně důležité obzvlášť v církevních prostorech, tam někdy platí nečekaná omezení.

Spolu s koordinátorem zorganizujeme hosty v místě obřadu. V tenhle moment obvykle hosty upozorním na svou přítomnost v pozici fotografa a požádám je, aby své mobilní telefony nechali po kapsách a užívali si obřad očima, já se o focení postarám. Prosím, pokud o můj zásah nestojíte a chcete, aby lidé své mobily používali (a oni budou, uvidíte), řekněte mi to.

Přichází ženich s doprovodem, svědci, druhý pár rodičů, nevěsta s doprovodem. Anebo kdokoliv pro vás důležitý, organizace obřadu je opět jen na vás. Co je v tenhle moment a ve všechny ostatní momenty podstatné: NESPĚCHEJTE. Žádný sprint, žádný spěch. Vše si užijte, vše si vychutnejte, vše natáhněte. Ať už budete dělat cokoliv, dejte si na čas. A bonus pro mě i pro vás – když něco trvá déle, stihnu víc fotek! 

Takže probíhají příchody. Žádný spěch, žádné koukání do podlahy. A krásné je, pokud se s vaším doprovodem rozloučíte, pokud ženich maminku obejme a uvede ji na její místo, pokud tatínek nevěstu ženichovi hezky předá. Rodiče tady často nechtějí být středem pozornosti, když jim ale ten prostor a tohle doporučení dáme, rádi ho využijí.

Poté následuje samotný obřad, obvykle s proslovem oddávajícího. Pak vás oddávající vyzve k výměně prstýnku a prvnímu polibku. Tohle je zásadní moment, trošku víc se na něj zaměřte. Určitě chcete, aby na celý děj bylo dobře vidět. Jak na to? Postavíte se čelem k sobě, s mírným prostorem mezi vámi, ruce lehce natáhnete, aby dlaně s prstýnky nebyly ničím zakryté. Tak, aby na vás bylo vidět jak od hostů, tak od oddávajícího – tam budu pravděpodobně i já s foťákem. Docela pomůže, pokud nevěsta předá svou kytici svědkyni a má volné ruce. Vyměníte si prstýnky a poté obvykle následuje první polibek. Takže zrušíte rozestup, přitiskněte se k sobě, zapojte končetiny – žádné volně visící ruce, sem patří vášeň. A poctivý, alespoň pár vteřin trvající polibek. Pak podpisy dokumentů, je-li třeba, poté obvykle následují gratulace a lidé staví špalír, kterým odcházíte.

Špalír, další speciální moment – rozmyslete, zda a co bude létat vzduchem. Rýže, okvětní lístky, sušená levandule, bubliny, konfety, dým z dýmovnic, eukalyptus, šampaňské? Budu rád, když mi to řeknete předem. V půlce špalíru se zastavte, ještě jeden polibek, pak dojdete až na konec a tam se organizace ujímám obvykle já a jdeme fotit skupinové fotografie.

RODINNÉ A SKUPINOVÉ FOCENÍ

Kolik času na ně bude třeba? Záleží na počtu hostů. U svateb do 50 hostů nám stačí 30-45 minut, důležitá je dobrá organizace. Velmi pomůže, když si dopředu promyslíte a sepíšete, kdo všechno na svatbě bude a jaké skupiny hosté tvoří. Rodiče, rodiny, svědci, sourozenci, kámoši, kolegové… A pak jen řeknete kdo, já řeknu kde, vyfotíme a hned jde další, ať tahle formální záležitost hezky odsýpá.

Pokud budete chtít jakékoliv kreativní skupinové focení, je nezbytné, aby to vzešlo od vás nebo vašich hostů. Klidně tím někoho zaúkolujte. Z mé zkušenosti, pokud takové návrhy přicházejí od fotografa, nikoho moc nezaujmou, ale pokud je to nápad jednoho z vás, nadšení je mnohem větší.

HOSTINA & PÁRTY

Prosím, při plánování hostiny se podívejte na rozmístění stolů v prostoru. Co bude za vámi, když budete sedět v čele? Velké okno znamená vždy příliš světla ze špatné strany, naopak příliš výrazné nebo neestetické prvky působí rušivě. To samé platí pro umístění reproduktorů a světel od kapely nebo DJ, vaše krásně připravená hostina tím nesmí být narušena.

Hostina často zahrnuje různé tradice, proslovy a přípitky, servírované jídlo nebo raut, jsem u všeho a fotím vše. Dávám důraz nejen na vás, ale fotím i momentky a různé situace zahrnující co nejvíce ostatních hostů. Co se jídla týče, najím se když jí ostatní, focení lidí u jídla není příjemné ani jedné straně. Občas se mi ale stává, že mě organizátor hostiny usadí do jiné místnosti – je-li to možné, tomu bych se rád vyhnul, abych měl neustálý přehled o dění ve vašem prostoru.

Hostina obvykle pokračuje krájením dortu, hrami, tanečním sólem a tancem obecně, na svatbě s vámi zůstávám a vše dokumentuji až do večera. Je-li na svatbě někdo, kdo by mohl organizovat jakýkoliv program bez vašeho vědomí, je nezbytné, abych o tom věděl. Je-li svatební místo rozsáhlejší, pohybuji se po celém prostoru a fotím lidi a dění všude, mohl bych tak neplánovaný děj prošvihnout.

Děti na svatbě? Je to poslední roky docela velké téma. Setkal jsem se i se zákazem vstupu dětí na svatbu, nově je ale trendem dětský koutek s nějakou animátorkou, která děti hlídá a připravuje pro ně program.

VAŠE PÁROVÉ PORTRÉTY

Jak načasovat párové portréty? Záleží samozřejmě na období v roce, ale obecně je nejlepší světlo cca 1,5-0,5 hodiny před západem slunce. Docela často se setkávám s párovým focením naplánovaným hned po obřadu. To je neideální čas hned z několika důvodů: po obřadu by na nás hosté čekali, fotili bychom ve zbytečném spěchu; bývá mnohem větší horko, v tom nevydržíme někdy ani pár desítek minut; a hlavně, odpolední světlo je tvrdé a nepříjemné a vykresluje nehezké stíny. Chcete-li opravdu parádní párové fotky, vydržte do podvečerního světla, stojí to za to.

A co se samotných fotek týče? Nejsem fanoušek složitých strojených póz. Radši vás nechám užívat si jeden druhého, tohle focení je nakonec často první moment, kdy jste spolu sami, bez hostů. Sem tam vás v nějaké póze zastavím nebo něco lehce upravím, hlavně to ale bude o vás, o tom jak jste na sebe zvyklí. Pro mě je podstatné, aby párové focení byla poslední věc, kterou byste se měli stresovat – naopak, snažím se, aby to byl příjemný oddechový moment od náročného a nabitého dne.

NOČNÍ FOCENÍ

Ze svateb obvykle odjíždím až za tmy, po západu slunce. To je takový ideální moment pro kreativní tečku za focením, za dlouhým dnem. Naprostou klasikou jsou prskavky. A proč ne – vypadá to dobře, hosté si to užijí a vy s nimi. Máme-li ale možnost, jsem vždy pro cokoliv kreativního a neobvyklého. Světelné řetězy, svíčky na molu rybníka, rozsvícené mobily jak na koncertě, světelné meče, s čímkoliv přijdete, rád se toho chytím. A pokud najdu zajímavou noční scénu, rád si ji přisvítím filmovými světly a nafotím vám unikátní noční sérii – když mrknete do mého portfolia, řadu takových fotek tam najdete.

A to je, co se plánování svateb, z mé strany vše.

Mám za sebou ale stovky svateb a tisíce zážitků na nich. Plánujete svatbu, řešíte cokoliv co se focení či natáčení týče, snažíte se vyřešit nějakou neobvyklou situaci? Nebojte se mi kdykoliv napsat, moc rád se s vámi o mé zkušenosti podělím a pokusím se poradit.

Díky a těším se na váš velký den!